patenty żeglarskie

Najwyższy patent żeglarski


Określone patenty żeglarskie pozwalają na zdobycie uprawnień do prowadzenia jachtów o określonej mocy, na różnego rodzaju wodach i przy sprecyzowanych parametrach dotyczących m.in wielkości kadłuba jachtu. Otrzymanie podstawowych patentów znacznie ułatwia możliwość swobodnego kierowania na wodach śródlądowych i morskich, jednak dopiero najwyższy patent żeglarski pozwala na prowadzenie jachtów w sposób nieograniczony.

Aby otrzymać patent żeglarski kapitana jachtowego, należy przede wszystkim uzyskać uprzednio patent jachtowego sternika morskiego, który sam w sobie daje mnóstwo uprawnień. Konieczne jest również odbycie przynajmniej sześciu rejsów, których łączy czas żeglugi wyniesie minimalnie 1200 godzin. Rejsy muszą odbywać się na wodach morskich i uwzględniać nabycie konkretnych umiejętności.

Patent żeglarski kapitana jachtowego wymaga nie mniej niż 400 godzin samodzielnego prowadzenia mierzącego więcej niż 7,5 m kadłuba jachtu, przynajmniej jednego rejsu wynoszącego 100 godzin żeglugi na jachcie o kadłubie 20-metrowym oraz powyżej 100 godzinnej żeglugi wodami pływowymi, uwzględniając przy tym zawinięcie do przynajmniej dwóch portów. Uprawnienia nabyte przez kapitana jachtowego i motorowodnego umożliwiają prowadzenie jachtów żaglowych oraz jachtów motorowych po wodach morskich i śródlądowych bez ograniczeń dotyczących mocy, prędkości i wymiarów jachtów i z uwzględnieniem pomocniczego napędu mechanicznego.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *