zagle3

Czarter jachtu a savoir-vivre

June 24, 2016Uncategorized Standard

Dobre maniery obowiązują wszędzie, jednak w różnych środowiskach i sytuacjach ulegają zmianom tak, by pasować do okoliczności. Swój własny kod mają zakłady pracy, kibice, a także hobbyści w jakiejś dziedzinie – na przykład psiarze albo wielbiciele żeglowania. Czartery jachtów to wspaniała forma spędzania wakacji dla każdego, kto kocha pływanie. Warto wiedzieć, jak zachować się w trakcie kotwiczenia, żeby nie narazić się na krzywe spojrzenia i nikomu nie wchodzić w drogę.

Cisza na kotwicowisku

Kotwiczenie na noc czy na kilka godzin w ciągu dnia to coś, co większość załóg robi, żeby odpocząć. Warto uszanować tę motywację i nie krzyczeć, nie słuchać zbyt głośno muzyki, panować nad zwierzętami domowymi i zabawą dzieci. To samo dotyczy samego momentu przybijania do portu – lepiej ustalić znaki, które pozwolą załodze porozumiewać się, niż wykrzykiwać polecenia.

Poznanie terenu

Warto przez kotwiczeniem poznać kotwicowisko – dowiedzieć się, jaki rodzaj dna tam występuje, gdzie najlepiej jest się zatrzymać oraz czy wiele osób kotwiczy tam swoje jachty. To pozwoli na bardzo zgrabny manewr, niezakłócający spokoju innych.

Każdy, kto decyduje się na czarter chce być postrzegany jako dobry żeglarz. Taki wizerunek zależy między innymi od zachowania się w porcie, które wiele mówi osobom postronnym o załodze, a przede wszystkim kapitanie.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *